אנליסט השקעות או טייס?

אנליסט השקעות או טייס?

אחד מחברי לתיכון היה בחור בשם רמי. אני זוכר אותו היטב לא מאחר והתבלט לטובה או לרעה בתחום כלשהו, אלא בגלל שבניגוד לכל שאר החבר'ה שלמדו איתנו הוא לא רצה להיות טייס או רופא או שחקן. רמי רצה למצוא בית השקעות שבו יוכל להיות אנליסט השקעות.  בזמנו בכלל לא ידעתי מה זה, וזה גם לא כל כך עניין אותי. אני רק יודע שכאשר כולנו היינו קוראים את הקומיקס בעיתון הנוער הוא היה קורא על השקעות בבורסה בעיתון הכלכלי. כאשר כולנו יצאנו יחד לבלות אחר הצהריים בפארק, הוא היה מתפעל מבניינים של בתי השקעות. הגיבורים של כולנו היו מוזיקאים, הרפתקנים, דמויות מספרים וסרטים, והוא היה נושא עיניו כלפי מנהלי השקעות. לא הבנו אותו, אבל קיבלנו אותו…

השקעות בבורסה – משחק ילדים

באחד הימים באתי לבקר את רמי כדי ללמוד למבחן ביחד. אני זוכר שכשנכנסתי לביתו הוא ישב על דפדפת נייר ומשבצות ורשם עליה מספרים רבים. שאלתי אותו מה זה והוא ענה שאלו הן השקעות בבורסה – הוא ערך רישומים של השקעותיו (לא היו מחשבים בזמנו). הוא הוסיף שבדרך כלל מנהלי השקעות רציניים, שמועסקים ע"י בית השקעות, עושים רישומים כאלו, אבל הוא למד כיצד עושים זאת בעצמו ולכן אינו זקוק לשירותיו של אנליסט השקעות. מן הסתם כל מה שאמר נשמע לי כמו מנדרינית עתיקה. מילמתי משהו על כך שפעם ראיתי סרט על בית השקעות, ושכחתי מהעניין.

אנליסט השקעות בגיל 18

שמרתי על קשר עם רמי בשנים הבאות. בזמן שאני מלצרתי ועבדתי במחסן לפני הגיוס, הוא כבר כמעט היה אנליסט השקעות מוסמך, שכן הוא למד תואר ראשון בכלכלה במקביל ללימודיו בתיכון שלנו. כאשר השתחררנו והתחלתי לעבוד בתחנת דלק, הוא החל לעבוד באחד מאותם בתי השקעות מפורסמים ולסעוד צהריים עם מנהלי השקעות, המכונים גם: מנהלי תיקים, מהשורה הראשונה. כאשר אני התאמצתי כל החודש כדי לקבל משכורת מינימום הוא גלגל השקעות בבורסה בסדר גודל של מיליוני שקלים – עשרות אלפים מהם היו שייכים לו… למרות זאת, אף פעם לא הבנתי את המקצוע המוזר הזה שרמי בחר לעסוק בו. ידעתי ששם הכסף הגדול, אבל עוד הייתי צעיר ועוד לא התעניינתי בדברים כאלה. זה הגיע אליי בבום שנים אחר כך.

השקעות בבורסה – לא רק לאנליסטים מלידה

יום אחד, כאשר כבר הייתי אדם מבוגר, עם עבודה נורמאלית ומשכורת סבירה, שמתי לב שאני עובד קשה מדי אך מרוויח פחות מדי. רק אז הבנתי שאני מפספס משהו – אותו המשהו שרמי הבין כבר בתיכון, לפני שש-עשרה שנים. הרמתי אליו טלפון. באותו זמן הוא כבר היה סמנכ"ל של אחד מאותם בתי השקעות בהם עבד כל חייו, אך הוא הזמין אותי בשמחה למשרדו, לפגישה רשמית, בה יסביר לי את מה שפספסתי כל אותן שנים.

נכנסתי לבניין, והמזכירה הוליכה אותי למשרד בינות לעשרות מנהלי השקעות שהיו עסוקים בעבודתם. כאשר הגענו למשרד רמי בירך אותי והתיישבנו. אמרתי לו שהבנתי שאני מפספס משהו בכל הקשור לניהול כספים – אני עובד ועובד ועובד, אבל אף פעם לא מצליח לחסוך. רמי חייך חיוך גדול.

"מזל טוב! ברוך הבא לעולם! אפשר להתחיל לדבר איתך!" אמר. "אתה עכשיו חצית את הגשר הפיננסי הגדול ביותר שמרבית האנשים לא מבינים שהוא בכלל קיים!"

"למה אתה מתכוון?" שאלתי.

החיוך שלו הפך לגדול עוד יותר והוא אמר "אתה עכשיו התחלת להבין שאם עובדים קשה לאו דווקא מצליחים להרוויח יותר כסף, אלא שמרוויחים אותו אם עובדים יותר חכם!"

באותו הרגע האסימון ירד אצלי בראש לגמרי. כל אותן השנים בהן לא הבנתי מה רמי עושה נראו לי לפתע הדבר הכי חכם שאפשר היה לעשות בתיכון. הוא עשה בשכל כאשר למד להיות אנליסט השקעות כבר מגיל צעיר – לאו דווקא כי זה מה שהוא אוהב לעשות, אלא בגלל שחינוך כלכלי הוא החינוך האמיתי שצריך ללמוד כדי להצליח להרוויח, וחינוך שכזה אף אחד לא לימד אותנו. רמי עשה את הדבר הנכון ביותר שיכל לעשות – לקח אחריות על גורלו ולימד את עצמו כל מה שהיה צריך לדעת.

באיחור של שש-עשרה שנים אמרתי לו בביישנות "רמי.. אתה יכול ללמד אותי על השקעות בבורסה? אולי גם אני אהיה אחד מאותם מנהלי תיקים …"

רמי רק חייך.

Bookmark and Share